چگونه از گرم شدن بیش از حد لپ تاپ جلوگیری کنیم؟

آیا لپ تاپ من بیش از حد گرم شده است؟ مطمئنم هر کسی که لپ تاپ دارد. حداقل یکبار این سوال را از خودش پرسیده است. حتماً خودتان داستان را می دانید؛ شروع به کار کامپیوتر به کندی صورت می گیرد بارها هماهنگ می کند، هنگامی که لسمش می کنید، داغ است و سرعت بالا آمدن آن بسیار پایین است.
زمانی که تصور می کنید لپ تاپ شما گرم شده است، دلایلی وجود دارد و با توجه به اینکه این مشکل بسیار رایج است، تصمیم گرفته ایم در مقاله ای دلایل گرم شدن و کارهایی که می تواند مانع آن شود را، در اختیار شما قرار دهیم.
کامپیوترهای رومیزی شخصی معمولاً داغ می کنند اما بدلیل اینکه بزرگ هستند، فضای بیشتری برای هوای ورودی به فن و گردش آن در دستگاه دارند. در مورد لپ تاپها، علت اصلی اندازه آنها نیست. کوچک بودن آنها به این معناست که تمامی قطعات باید فشرده تر شوند و در این مکان کوچک،  فضای کمی برای جریان هوا وجود دارد.
لپ تاپها هم درست مانند کامپیوترهای رومیزی دارای فن داخلی هستند. این فن ها در استفاده های معمول از لپ تاپها عملکرد خوبی دارند، اما اگر بخواهید از نرم افزارهای قدرتمندی استفاده کنید چه؟ به عنوان مثال برنامه های ویرایش یا طراحی که فشار زیادی بهcpu وارد می کنند. در این مواقع احتمالاً با گرم شدن سریع لپ تاپ خود مواجه می شوید.
در اولین مرحله چطور می توانیم مانع از گرمای بیش از حد سیستم شویم؟
۱- اگر قصد خرید یک لپ تاپ تازه را دارید و نگران گرمای آن هستید، قبل از خرید، در مورد انواع مدلها، بخوبی تحقیق کنید.
برخی مدلها به خاطر مشکل داغی بیش از حدشان مشهور هستند. البته عوامل مختلفی در این مشکل دخیل هستند مانند نوع پردازنده، نوع سیستم خنک کننده تهویه و اقلامی مانند کارت گرافیک که می توانند دمای کلی لپ تاپ را بالا ببرند.
۲- در موقع خرید محصول مورد نظر خود حتماً به این نکته نیز توجه کنید که آیا فن بخوبی سیستم را خنک نموده و گرمای سیستم را خارج می کند؟ آیا هنگامی که لپ تاپ را روی پای خود یا روی سطح میز میگذارید، هوا درون درگردش است؟ اینها نشانه های آشکاری از هشدارهایی است که نشان می دهد این مدل، به خوبی طراحی نشده و نهایتاً در معرض مشکلات گرمای بیش از حد قرار می گیرد.
۳- آیا لپ تاپ شما داغ یا بیش از حد گرم شده است؟
این یک اشتباه رایج است که تصور می شود، داغی لپ تاپ همان گرمای بیش از حد است. اگر فکر می کنید که لپ تاپتان دچار گرمای بیش از حد شده ، می توانید از نرم افزار نمایشگر دما استفاده کنید.
دمای نرمال هسته در لپ تاپها باید بین ۳۵ تا ۴۰ درجه سلسیوس باشد. چنانچه دما بالاتر رفت، سیستم شما در خطر است. معمولاً دمای ۵۵ درجه سلسیوس ،دمایی است که سیستم را دچار مشکل می کند .
۴- به محیطی که در آن کار می کنید توجه کنید. مثلاً، کار کردن در اتاقی خنک با جریان هوای مناسب، لپ تاپ شما را بسیار خنک تر نگه می دارد تا آنکه در اتاقی کوچک و خفه ،در یکروز گرم و در حالیکه آفتاب از پنجره مستقیماً روی سیستم افتاده، کار کنید. ۵- لپ تاپ خود را تمیز نگه دارید. مطمئن باشید هنگامی که گرد و خاک اضافی، داخل کامپیوتر می رود، فن مجبور است بیشتر کار کند. اگر مرتباً سیستم را گردگیری کنید، فن دیرتر خراب می شود. هنگامیکه کامپیوتر خاموش است، از اسپری هوا برای خارج کردن ذرات گرد و غبار از داخل فن و دیگر قطعات استفاده کنید.
۶- نرم افزارهای نامناسب و غیرقانونی، ویروسها ،باگها و دیگر اشکلات می توانند در نتیجه گرمای بیش از حد سیستم باعث کاهش عملکرد کامپیوتر شود. برای کاهش زمان کار کرد cpuمی توانید از نرم افزارهای آنتی ویروس Anti-Spy Wareاستفاده کنید.
۷- همانطور که در بالا ذکر شد نوع نرم افزاری که استفاده می کنید، تأثیر بسیار زیادی در عملکرد ودمای لپ تاپ دارد. هنگامی که از برنامه های قدرتمند استفاده می کنید، برای کارکرد بهتر از سرعت پردازش مناسب کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید.
هر چه لپ تاپ بیشتر کار کند، دمای پردازنده بالاتر می رود. گرچه توجه داشته باشید که همیشه این بدان معنا نیست که سیستم داغ کرده  است.
۸- لپ تاپ شما به چه چیزی متصل شده است؟
به محض آنکه یک درایو USBکه مانند یک هارد درایو خارجی عمل می کند ، را به سیستم خود متصل کنید، اندکی بار بر روی پردازنده افزوده می شود. اگر کامپیوترتان داغ شده است، تنها در مواقع لزوم، USBرا به آن متصل کنید.
۹- هرگز لپ تاپ خود را در سطوح نرم و یا جاهایی که جریان هوا را به داخل آن را مسدود می کند، قرار ندهید. به نظر می رسد اکثر لپ تاپها به خاطر داشتن پایه های کوتاه، هوا براحتی جریان ندارد.
۱۰- لپ تاپ خود را کمی بالاتر بگذارید تا هوا در زیر آن در جریان باشد. بهترین راه برای این امر خرید یک خنک کننده ی لپ تاپ یا کول پد است. خنک کننده لپ تاپ و یا cool pad در واقع پایه های متحرک لپ تاپ هستند که زیر آن قرار می گیرد و هوا را در زیر آن به گردش درمی آورد و مانع از مشکلات گرمای بیش از حد لپ تاپ می شود.
کول پد در شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد. بسیاری از آنها دارای یک فن داخلی هستند و انتهای آن کمی بالاتر آمده تا جریان هوا را افزایش دهد و لپ تاپ شما را خنک نگه دارد.
۱۱- چنانچه زیاد مسافرت می کنید. قبل از اینکه لپ تاپ خود را در کیفش قرار دهید، نسبت به خاموش بودن آن ، اطمینان حاصل کنید. گرچه راحت تر است که سیستم خود را Stand by کرده و سپس آن را از داخل کیف بیرون آورید و شروع به کار کنید اما بدانید، ممکن است هوای داخل کیف بیش از حد گرم باشد و فوراً به سخت افزار و صفحه نمایش آسیب برساند.
۱۲- به محض اینکه باطری شارژ شد، دو شاخه را از پریز خارج کنید. اشتباه رایجی که اکثر افراد انجام می دهند این است که کامپیوتر خود را دائماً متصل به برق ، رها می کنند. این کار منبع مقاومت الکتریکی باطری را داغ کرده و باعث ایجاد گرمای بیش از حد در سیستم می شود.
تنها در صورت لزوم باطری خود را شارژ کنید.
چنانچه متوجه شدید که کامپیوترتان ، کمی از حد معمول داغ تر شده، آن را خاموش کنید و اجازه بدهید خشک شود. چنانچه این کارها فایده ای نداشت و کامپیوتر شما همچنان ناگهان خاموش می شود، یا صفحه نمایش قفل می کند و یا عملکرد کندی دارد، بدانید که قطعاً سیستم دچار گرمای بیش از حد شده است.
مراحل بالا را انجام دهید و از یک پد خنک کننده ی لپ تاپ استفاده کنید و چنانچه باز هم نتیجه نداد، موضوع را با یک متخصص تعمیر کامپیوتر در میان بگذارید.

همین الان ایمیل خود را وارد نمایید تا به رایگان مشترک مطالب بنو شوید و هیچ مطلبی را از دست ندهید:

لطفا پس از عضویت، به اینباکس خود رفته و ایمیل ارسالی ما را تایید کنید.

* از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.

* هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را لغو کنید.

 

(۱۲) دیدگاه در این‌باره نوشته شده:

خیلی ممنون از مطالبتون عالی بود فقط اگه لینکه این نرم افزار رو بذارید ممنون می شم.

mercccccccccccccccccccc

سلام آقا،
من یک لپ تاپ خریدم دوربینش کار نمیکنه!
حتأ چند ۲بارم ویندوز انستال کردم بازم درست نشد
نمیدونم که دیگه باید چیکار کنم:
.مرسی بهروز

سلام آقا،
من یک لپ تاپ خریدم دوربینش کار نمیکنه!
حتأ چند ۲بارم ویندوز انستال کردم بازم درست نشد
نمیدونم که دیگه باید چیکار کنم:
مرسی بهروز.

سلام
دوست عزیز در صورتیکه لپتاپ رو از شرکت ما تهیه کردین که حتما بیارین براتون درستش کنیم
در صورتیکه از جای دیگر تهیه کردین هم میتونین تشریف بیارین شرکت تا بررسیش کنیم و براتون راه اندازی کنیم
تلفنهای واحد خدمات شرکت بنو رایانه ۸۸۱۰۴۴۳۵ و ۸۸۱۰۴۴۳۶ می باشد .
ممنون از نظر شما

خیلی ممنون از مطالب خوبتون ram لب تاپ من خیلی داغ میکنه میشه کمکم کنید.

سلام دوست عزیز
قبل از هر اقدامی مطمئن باشین که این گرما قطعا مربوط به رم لپ تاپ هست چون در برخی موارد این گرما مربوط به قطعه دیگه میتونه باشه که در مجاورت رم قرار داره , اگر مطمئنین که گرما مربوط به رم هست اسلات رم رو عوض کنین و ببینین که تغییری میکنه یا نه در غیر اینصورت میتونن دستگاهتون رو به واحد فنی شرکت ارسال کنین تا بررسی دقیق روی قطعات انجام بدیم …

امیدوارم مشکلتون حل بشه
با تشکر از شما

سلام مرسی از مطالب خوبتون در سایت . من لپ تاب اچ پی ۴۵۳۰ خریدم ولی نمیدونم چطوری باید وب کمش رو روشن کنم ، هیچ دکمه ای هم روی کیبوردش نیست . لطفا راهنماییم کنید.

با سلام
معمولا لپ تاپهای اچ پی احتیاج به برنامه Cyberlink webcam دارن که بتونین از وب کمش استفاده کنین .
البته فقط برای اکتیو شدن وب کم در حالت عادی , برای استفاده از وب کم در حالت چت و یا نرم افزارهائی نظیر اسکایپ احتیاجی به نصب برنامه ندارین .
ممنون از نظر شما دوست عزیز

سلام زیر فن لب تاب من خیلی خیلی داغ میکنه (دمای cpu تا ۶۸ بالا میره) تاچ پد داغه لب تاب من acer هستش حدود ۳ ماه هستش که خیریدم کمک لطفا

سلام،
من یک لپ تاپ ایسر گرفتم که همیشه ramاش ۶۵درصد داغ میکنه و جای رم گوشیش هم کار نمیکنه اگه میشه کمکم کنید.

سلام
با شرکت تماس بگیرین و با بخش خدمات مطرح کنین … حتما کمکتون خواهیم کرد

ممنون از نظرتوندیدگاه خود را در این‌باره بنویسید:

نـام
 *

ایمیل
 *

سایت‌/بلاگ

دیدگاه شما